• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد
   تعداد بازدید: 313
   کد: 157004
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۵/۲۵
   جلوخان؛ جلودار احیای توس؛

   طرح بازپیرایی جلوخان فردوسی در شورای تخصصی میراث فرهنگی کشور تصویب شد

   با حمایت اعضای شورا و شهردار مشهد اقدامات بسیار خوبی در حوزه توس انجام شده که از جمله آنها می‌توان به تصویب سند احیای توس و تصویب اساسنامه شرکت توسعه پایدار توس اشاره کرد.
   طرح بازپیرایی جلوخان فردوسی در شورای تخصصی میراث فرهنگی کشور تصویب شد

   به همت شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد ،طرح بازپیرایی پیشخوان آرامگاه فردوسی توسط شورای تخصصی میراث فرهنگی کشور به تصویب رسید.
   به گزارش روابط عمومی شهرداری مشهد مقدس سید مسعود ریاضی با اعلام این خبر، پیرامون رای مثبت شورای تخصصی میراث فرهنگی کشور به طرح بازپیرایی پیشخوان آرامگاه فردوسی، اظهار کرد: نزدیک به یک سال از فعالیت کمیسیون عمران و توسعه توس شورای پنجم شهر مشهد می‌گذرد؛ پیش از این، ساختاری با محوریت توس وجود نداشت و به همین منظور سعی کردیم به امور زیربنایی بپردازیم و مقدمات مورد نیاز برای شکل‌گیری بستری برای احیای توس فراهم شود.
   ریاضی با بیان اینکه به ازای کمیسیون‌های شورا یک ساختار موازی و معاونت اجرایی در شهرداری وجود دارد که هم‌راستا با آنها فعالیت می‌کنند، گفت: در خصوص توس چنین ساختاری وجود ندارد و به همین دلیل کمیسیون به ناچار در برخی حوزه‌های اجرایی نیز فعالیت می‌کند.
   وی افزود: با حمایت اعضای شورا و شهردار مشهد اقدامات بسیار خوبی در حوزه توس انجام شده که از جمله آنها می‌توان به تصویب سند احیای توس و تصویب اساسنامه شرکت توسعه پایدار توس اشاره کرد.
   رئیس کمیسیون عمران و توسعه توس با اشاره به همکاری خوب دستگاه‌ها و نهادهای دولتی دخیل در این حوزه، تصریح کرد: ناحیه توس از سال 1392 به شهر مشهد پیوسته در حالی که فاقد طرح شهری است؛ مقارن با روی کار آمدن شورای پنجم، اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی برای تهیه طرح شهری ناحیه منفصل توس دست به کار شد و یک سال است که مشاور بر روی طرح راهبری کار می‌کند و اکنون به کمیسیون ماده 5 رسیده و در حال بررسی است.
   ریاضی با بیان اینکه پیش از فعالیت شورای پنجم شهر مشهد بودجه مشخصی برای توس وجود نداشته است، اظهارکرد: به منظور باززنده سازی توس اقدامات متنوعی انجام شد که بعنوان مثال می‌توان به تهیه نقشه‌های شهری و ساماندهی جلوخان آرامگاه فردوسی اشاره کرد.
   وی در ادامه صحبت‌های خود گفت: خوشبختانه طرح بازپیرایی جلوخان پس از طی مسیر طولانی، گذراندن وقفه‌هایی به دلایل مختلف و رفت و برگشت بین دستگاه‌های ذی‌ربط سرانجام از سوی شورای تخصصی میراث فرهنگی کشور به تصویب رسید؛ فضای 7 هکتاری نابسامانی که زیبنده شان و جایگاه فردوسی نیست.
   ریاضی افزود: کلیات نقشه‌ها و طرح بازپیرایی پیشخوان آرامگاه فردوسی از سوی معاون رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور و دیگر اعضای حاضر در جلسه بررسی، به امضاء رسید و طبق آن مقرر شد جزئیات طرح مذکور ظرف یک هفته از سوی یک کمیته کارشناسی 5 نفره تایید و آماده اجرا شود.
   وی با بیان اینکه پس از تایید نقشه‌ها نیز دشواری‌هایی همچنان بر سر راه است، گفت: در گام بعدی نیازمند نقشه عمرانی، شامل نقشه‌های تاسیسات، شبکه برق و ... خواهیم بود؛ سپس با تایید تیم اجرایی از سوی شهردار، عملیات عمرانی آغاز می‌شود؛ طی یک ماه آینده کارگاه در محل جلوخان تجهیز و پیمانکار شروع به کار خواهد کرد.
   ریاضی خاطرنشان کرد: بودجه امسال مصوب برای توس 2.5 میلیارد تومان است ولی با توجه به نوسانات بازار ارز و افزایش قیمت‌ها، اعتباری در حدود 14 میلیارد تومان اعتبار نیازمندیم.
   وی در پایان صحبت های خود گفت: فعالیت در حوزه توس و فردوسی، فعالیتی ولایی است؛ 22 سال از صدور فرمان رهبری درخصوص توس گذشته و هنوز اقدام درخور و شایسته‌ای انجام نشده است.

   تعداد بازدید: 313
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • دسترسی سریع
  معاونت شهرسازی و معماری شهرداری مشهد
  معاونت برنامه‎ریزی وتوسعه سرمایه‎انسانی شهرداری‎مشهد
  وزارت راه وشهرسازی
  سیستم یکپارچه شهرسازی
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,254,433
  تعداد بازدید امروز : 490
  تعداد بازدید دیروز : 657
  آخرین به روزرسانی : 1399/08/06 15:52
 • ارتباط با مدیریت
  آدرس :

  مشهد ، میدان راهنمایی ، جنب بانک شهر ، اداره کل طرح‎ها و مطالعات فنی و شهری

  تلفن :37654550
  فاکس :31291212
  رایانامه :nahad@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط مدیریت نهاد مطالعات و برنامه ریزی توسعه و عمران شهر مشهد انجام میگردد
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد